Käsmu ja selle ümbrus

KasmuKäsmu on väike Põhja-Eestis asuv külake, mis on Venemaal rohkem tuntud ka Kaptenite küla nime all. See paikneb väikesel poolsaarel Lahemaa rahvuspargi territooriumil. Praegu elab Käsmus 131 alalist elanikku.

kasmu2Ajalooallikates mainitakse Käsmut esmakordselt 1453. aastal, ent 1624. aastal nimeti seda Kaspervik’iks. Ühe versiooni kohaselt sai küla oma nime Rootsi kapten Kasperi järgi, kellel õnnestus pääseda laevahukust ning kes rajas siia kabeli.

Käsmu on tihedalt seotud Eesti merendusajalooga. Esimene laev ehitati siin 1697. aastal. Purjelaevade ehitus kestis külas kuni möödunud sajandi 20. aastateni. Käsmu lahest sõitsid laevad isegi Ameerika kallasteni.

Aastatel 1884–1931 töötas siin Käsmu merekool, kus õppis kõigi nende aastate jooksul kokku 1664 kadetti, 64-st neist said kaugsõidukaptenid. Praegu asub merekooli hoones meremuuseum (www.kasmu.ee), kus saab küla ajalooga täpsemalt tutvuda.

virufolkKäsmu on suurepärane koht perepuhkuseks, ujumiseks, ratsutamiseks, jalgsi- ja jalgrattamatkadeks, kalastamiseks, aerutamiseks ja purjetamiseks. Iga aasta toimub siin hulgaliselt pidustusi ja muusikafestivale: merepäevad, viikingite päevad, värvikas ja lustlik jaanituli ning augustis koguneb Käsmusse sadu turiste muusikafestivalile Viru Folk (http://www.virufolk.ee).